Mantık yazılı soruları

12. Sınıf Mantık 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları Yeni Müfredat

12. Sınıf Mantık 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları Yeni Müfredat , 12. Sınıf Mantık 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları Yeni Müfredat

12. Sınıf Mantık 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

 1) Ecem “bizim köpek sütlü kahve sürekli bir şeyler yiyip sonra da uyuyor.” Ceren “abla evet ya kedimiz mevcut’ta durumdan beslenip uyuyor. Bunlar hep aynı şeyleri yapıyor değil mi?”
Ecem ve Ceren’in bu konuşmasında aşağıdaki kavramlardan hangisi örneklendirilmiştir?

A)Özgürlük    B)Tür     C)Cins   D)İlinti     E)Ayırım

 

2): Melahat“ Bak Tuna’cığım ben şehir dediğim zaman tüm şehirleri kastediyorum zaten, sen ise Adana diye tutturmuşsun, biraz geniş düşün güzel arkadaşım tüm şehirlerin güzelliği vardır. Senin için söylüyorum bakış açını değiştirmen için. Melahat’ın yukarıda kullandığı şehir ve adana kavramları sırasıyla aşağıdakilerin hangileri ile ifade edilir?

A)Genel -Somut         B)Kollektif-Tekil

C)Genel-Tikel             D)Olumlu-Somut

E)Genel-Soyut

 

3)Aşağıda verilenlerin hangisinin içlemi en çok olandır?

A)Koyun              B)Hayvan            C)Canlı

D)varlık             E)Kara koyun

 

4) Ali: “Çakır İsmail biliyor musun bizim sınıfın tüm erkekleri Adana’nın en yakışıklı erkekleri seçilmiş, ben de bizim sınıfta olduğuma göre ben de Adana’nın en yakışıklı erkeklerindenim.” Aslı Eda”. Evet evet öyle bir araştırma yapılmış bizim köydeki kızlarda Adana’nın en zeki kızlarıymış bilirsin ben de bizim köyün kızlarından biriyim.” Ali ve Aslı Eda yukarıdaki diyaloglarında hangi akıl yürütme yöntemini kullanmışlardır?

A)Analoji                   B)Tam tümevarım

C)Eksik tümevarım   D)Tümdengelim

E)Özdeşlik ilkesi

 SORULARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN 

ZİYA ÖZCAN 

FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ

Sevgili felsefe grubu öğretmenleri , kendiniz ait yazılı sorusu, test ve dökümanları Felsefeacademisi@gmail.com adresine yollamanız paylaşımlarımızı artıracak ve geniş bir döküman havuzumuzun oluşmasına yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın