PSİKOLOJİ 1.HAFTA GÜNLÜK DERS PLANI 1.DÖNEM
2013-2014 1.DÖNEM 1.HAFTA PSİKOLOJİ GÜNLÜK DERS PLAN WORD BELGESİ OLARAK İNDİR
| DERS PLANI | |||
OKULUN ADI | SALBAŞ LİSESİ | |||
BÖLÜM 1 |
| |||
Dersin adı | PSİKOLOJİ | |||
Sınıf | 10//A/10/B | |||
Hafta | 1 | |||
ÜniteninAdı/No | ÜNİTE: 1 – PSİKOLOJİ BİLİMİNİ TANIYALIM | |||
Konu | Müfredatın tanıtımı A. Psikolojinin İlgi Alanları, Konular, Örnekler – Psikolojinin Bilim Dalı olma süreci -Bilimsel Psikolojinin oluşmasına katkıda bulunanlar – Bilimsel Psikolojinin kurulması ve ekoller dönemi | |||
Önerilen süre | 80 dk. | |||
BÖLÜM II | ||||
Öğrenci kazanımları/ Hedef ve Davranışlar | Farklı bellek türleri (duyumsal bellek, kısa süreli bellek,çalışma belleği, uzun süreli bellek vb.) olduğu vurgulanmalıdır. Bellek türlerinin “öğrenme – depolama-geri çağırma” evreleri olarak da ele alınabileceği gösterilmelidir.
| |||
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Soru-Cevap / Anlatım /Tartışma / Karşılaştırma | |||
Kullanılan Eğitim teknolojileri- Araç,gereçler ve Kaynakça | MEB Psikoloji lise ders kitabı , akıllı tahta , konu testi | |||
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Sözel-Dilsel Doğa Sosyal-kişiler Arası Mantıksal-Matematiksel İçsel-Bireysel Görsel-uzaysal Ritmik-Müziksel Kinestetik-Bedensel |
Öğrencilerin konuyu okuyup yorum yapmalarına olanak verilir.
Öğrencilerin psikoloji biliminin alan ve anlamını öğrenip ,psikolojinin hangi tür davranışları incelediğini öğrencilerden araştırılıp örneklerle açıklamalarını isteyeip öğrencilerin düşünmesini sağlayarak , analiz yapılması istenir, bu yolla mantıksal ,içsel zekalarının harekete geçmesine yardımcı oylece lunur.
Parçadan bütüne mı yoksa bütündenmi parçaya daha verimlidir? Sorusunu uygulama ile cevaplamaları istenerek uygulama basamağına ulaşmaları sağlanacak. Böylece mantıksal zekalarını kullanmaları sağlanacak.
Bu bilgilerin günlük yaşama uyarlamaları istenerek sosyal-kişiler arası ve mantıksal zekalarını kullanırlar. | |||
BÖLÜM III | ||||
Ölçme-Değerlendirme: Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme. Gurupla öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme.Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri öğrene hızında olan öğrenciler için ek ölçme değerlendirme etkinlikleri. | Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için ,hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek , yanlışlar ve eksikler tamamlanacak. 1- psikolojinin bağımsız bilim olmasını sağlayan gelişme nedir? 2- Gözlenemeyen davranışlara bir örnek veriniz. | |||
Dersin diğer derslerle ilişkisi |
| |||
BÖLÜM IV |
| |||
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar |
| |||
|
|
|
|
|
16-20/09/2013
Ziya ÖZCAN Uygundur
Felsefe Grubu Öğretmeni
Okul Müdürü