2013-2014 FELSEFE DERSİ 2.HAFTA GÜNLÜK DERS PLANI ÖRNEĞİ
FELSEFE DERSİ 1.DÖNEM 2.HAFTA GÜNLÜK DERS PLANI İNDİR
DERS PLANI | |||||
BÖLÜM I |
| ||||
Okulun adı | SALBAŞ ANADOLU LİSESİ | ||||
Dersin adı | FELSEFE | ||||
Sınıf | 11/A-B | ||||
Hafta | 2 | ||||
ÜniteninAdı/No | I.ÜNİTE / Felsefye Giriş | ||||
Konu | B-Felsefe Hikmet İlişkisi C-Felsefi Düşüncenin Nitelikleri Ç-Felsefede Tutarlılığın Önemi |
| |||
Önerilen süre | 80 dk. | ||||
BÖLÜM II | |||||
Öğrenci kazanımları/ Hedef ve Davranışlar | 3. Felsefenin anlamını açıklama. 4. Felsefenin soruları, disiplinleri hakkında bilgi sahibi olma. 5. Felsefi düşüncenin niteliklerini fark etme. 6. Felsefede tutarlılığın önemini fark etme. | ||||
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Anlatım / Soru-Cevap / Tartışma /Beyin fırtınası
| ||||
Kullanılan Eğitim teknolojileri- Araç,gereçler ve Kaynakça | MEB onaylı Lise felsefe ders kitabı Ahmet ARSLAN Felsefeye Giriş Akıllı Tahta | ||||
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Sözel-Dilsel Doğa Sosyal-kişiler Arası Mantıksal-Matematiksel İçsel-Bireysel Görsel-uzaysal Ritmik-Müziksel Kinestetik-Bedensel | Hikmetin anlamını tanımını işlevlerinin neler olduğunu ne anlama geldiğini öğrenmelerini ve düşünerek , örneklerle açıklamaları istenecek , analiz yapmaları soyut , uzamsal ve mantıksal – matematiksel zekalarının gelişmesi sağlanacaktır. Öğrenciler bu problemleri tartışır ve kavramları örneklerle açıklarlar böylece analiz ve sentez yapmayı öğrenirler , böylece mantıksal ve uzaysal zekalarını geliştirirler. Öğrencilerin konuları okumaları sağlanarak sözel-dilsel yeteneklerini kullanmaları sağlanır ve bu yeteneklerinin geliştirilmesin yardımcı olunur.
Bu bilgileri derinlemesine düşünmeleri istenerek , kendi başlarına düşünme yeteneklerinin gelişmeleri sağlanarak içsel-bireysel zekalarının gelişmesine yardımcı olunacaktır. | ||||
BÖLÜM III | |||||
Ölçme-Değerlendirme: öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme. Gurupla öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme.Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri öğrene hızında olan öğrenciler için ek ölçme değerlendirme etkinlikleri. | Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için ,hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek , yanlışlar ve eksikler tamamlanacak. 1-Felsefede tutarlılık nedir? 2-Felsefi düşüncenin özellikleri nelerdir? | ||||
Dersin diğer derslerle ilişkisi |
| ||||
BÖLÜM IV |
| ||||
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar |
| ||||
|
|
|
|
|
Ziya Özan 23-27/09/2013
Felsefe Grubu Öğretmeni uygundur
Okul Müdürü
Çalışmalarınızda başarılar dilerim…
2007 2008 yılından itibaren bir meslektaşımız felsefe grubunun tüm derslerini tüm yıl olarak paylaşmıştı.
ben de bunu edinip pek çok eğitim sitesine dağıtmıştım.
fakat bir hata nedeniyle tüm kayıtlarım silindi ve geri de getiremedim işin kötüsü.
şimdi internetten arıyorum fakat eski siteler de kapanmış.
burada ve bir kaç yerde ders ve hafta ayırarak sayfa sayfa vermeye başlamışlar.
bunları topluca ve böyle değil de ders özetlisini bulup verecek arkadaşlardan
tekrar paylaşmasını rica ediyorum.
(felsefe grubu öğretmeni)