2013-2014 1.HAFTA FELSEFE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI
FELSEFE DERSİ 1.DÖNEM 1.HAFTA GÜNLÜK DERS PLANI WORD OLARAK İNDİR DERS PLANI | |||||
BÖLÜM I |
| ||||
Okulun adı | SALBAŞ LİSESİ | ||||
Dersin adı | FELSEFE | ||||
Sınıf | 11SOS/A-11TM/A | ||||
Hafta | 1 | ||||
ÜniteninAdı/No | I.ÜNİTE / Felsefye Giriş | ||||
Konu | Müfredat Hakkında Bilgi Verilmesi 1.ÜNİTE – FELSEFEYLE TANIŞMA A-Felsefe Nedir? 1-Felsefenin Anlamı 2-Felsefenin Alanı 3-Geçmişten Geleceğe Felsefenin Fonksiyonu (İşlevi) |
| |||
Önerilen süre | 80 dk. | ||||
BÖLÜM II | |||||
Öğrenci kazanımları/ Hedef ve Davranışlar | 1. Felsefenin ne demek olduğunu sorgulama. 2. Felsefe ve hikmet (bilgelik/sophia) arasında bağ kurma. | ||||
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri | Anlatım / Soru-Cevap / Tartışma /Beyin fırtınası
| ||||
Kullanılan Eğitim teknolojileri- Araç,gereçler ve Kaynakça | MEB onaylı Lise felsefe ders kitabı Ahmet ARSLAN Felsefeye Giriş | ||||
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Sözel-Dilsel Doğa Sosyal-kişiler Arası Mantıksal-Matematiksel İçsel-Bireysel Görsel-uzaysal Ritmik-Müziksel Kinestetik-Bedensel |
Öğrencilerden felsefenin anlamını tanımını işlevlerinin neler olduğunu ne anlama geldiğini öğrenmelerini ve düşünerek , örneklerle açıklamaları istenecek , analiz yapmaları soyut , uzamsal ve mantıksal – matematiksel zekalarının gelişmesi sağlanacaktır. Öğrenciler bu problemleri tartışır ve kavramları örneklerle açıklarlar böylece analiz ve sentez yapmayı öğrenirler , böylece mantıksal ve uzaysal zekalarını geliştirirler. Öğrencilerin konuları okumaları sağlanarak sözel-dilsel yeteneklerini kullanmaları sağlanır ve bu yeteneklerinin geliştirilmesin yardımcı olunur.
Bu bilgileri derinlemesine düşünmeleri istenerek , kendi başlarına düşünme yeteneklerinin gelişmeleri sağlanarak içsel-bireysel zekalarının gelişmesine yardımcı olunacaktır. | ||||
BÖLÜM III | |||||
Ölçme-Değerlendirme: öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme. Gurupla öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme.Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri öğrene hızında olan öğrenciler için ek ölçme değerlendirme etkinlikleri. | Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için ,hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek , yanlışlar ve eksikler tamamlanacak. 1-Felsefe neden iyonyada ortaya çıkmıştır? 2-Felsefenin kaynağı nelerdir? | ||||
Dersin diğer derslerle ilişkisi |
| ||||
BÖLÜM IV |
| ||||
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar |
| ||||
|
|
|
|
|
Ziya Özan 16-20/09/2013
Felsefe Grubu Öğretmeni uygundur
Okul Müdürü