2013-2014 SOSYOLOJİ DERSİ 1.HAFTA GÜNLÜK DERS PLANI 1.DÖNEM
| DERS PLANI 2013-2014 1.HAFTA SOSYOLOJİ DERS PLANI WORD OLARAK İNDİR | |||
OKULU | SALBAŞ LİSESİ | |||
BÖLÜM 1 |
| |||
Dersin adı | SOSYOLOJİ | |||
Sınıf | 11//A-B | |||
Hafta | 1 | |||
Ünitenin Adı/No | ÜNİTE : 1 –SOSYOLOJİYE GİRİŞ | |||
Konu | Müfredat Hakkında Bilgi Verilmesi 1.Sosyolojinin Alanı Sosyoloji ve Toplum | |||
Önerilen süre | 80 dk. | |||
BÖLÜM II | ||||
Öğrenci kazanımları/ Hedef ve Davranışlar | 1.Sosyoloji hakkındakibilgilerini sorgular. 2.Toplumuoluşturan öğelerin etkileşimiçindeolduğunu farkeder. | |||
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri |
| |||
Kullanılan Eğitim teknolojileri- Araç,gereçler ve Kaynakça | Nurettin Şazi Kösemihal Sosyoloji Tarihi MEB Sosyoloji ders kitabı Sulhi Dönmezer -Sosyoloji | |||
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
Sözel-Dilsel Doğa Sosyal-kişiler Arası Mantıksal-Matematiksel İçsel-Bireysel Görsel-uzaysal Ritmik-Müziksel Kinestetik-Bedensel | Soayolojinin alanı , konusunun ne olduğunu okuyup aralarında tartışmaları istenir , konuyla ilgili çeşitli örnekler sunmaları sağlanır. Öğrencilerden çevrelerinde farklı örnekler vermeleri ve bunlara yönelik eleştirileri sınıf ortamında paylaşmaları istenir, bu bakış açılarını yormlamaları istenerek analiz yapmaları sağlanır. Böylece mantıksal zekalarını geliştirmeleri sağlanır.
Öğrencilerin konuları okugmaları sağlanarak sözel-dilsel yeteneklerini kullanmaları sağlanır ve bu yeteneklerinin geliştirilmesin yardımcı olunur.
Öğrencilerden sosyolojinin olumlu ya da olumsuz yönlerini düşünmeleri istenerek analiz yapmaları sağlanır .örneklemeleri istenerek mantıksal ve uzamsal yönlerinin gelişimi sağlanacak.
Öğrencilerden başka bir mekanizma üzerinde örneklemeleri istenerek , bilgi basamağından sonraki aşama olan kavrama aşamasını kazanıp , pekiştirmeleri istenir. Böylece uzaysal zekalarının gelişimi konusunda yardımcı olunur. | |||
BÖLÜM III | ||||
Ölçme-Değerlendirme: : Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme. Gurupla öğrenme etkinliklerine yönelik ölçme değerlendirme.Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri öğrene hızında olan öğrenciler için ek ölçme değerlendirme etkinlikleri |
Dersin amacının ne kadar gerçekleştiğini ölçmek için ,hazırlık ve dersi sunma aşamasında sorulan sorulardan bazıları yöneltilerek cevaplamaları istenecek, değerlendirilecek , yanlışlar ve eksikler tamamlanacak. 1- Sosyolojinin tanımını yapınız. 2- Sosyolojinin özellikleri nelerdir örneklerle açıklayınız. | |||
Dersin diğer derslerle ilişkisi |
| |||
BÖLÜM IV |
| |||
Planın Uygulamasına İlişkin Açıklamalar |
| |||
Felsefe Grubu Öğretmeni 16-20/09/2013
Ziya ÖZCAN
Uygundur Okul Müdürü