Felsefefelsefe terimleri sözlüğü

Felsefe Terimleri Sözlüğü F Harfi

                       F

Fatalizm(Yazgıcılık):Tüm olayların önceden belirlenmiş olduğunu ,hiçbir varlık (insan) tarafından hiç bir şekilde değiştirilemeyeceğini ve geleceğin insanların    kontrolü dışında olduğunu , insanın kendi ve  evrenin yazgısını değiştiremeyeceğini , her şeyin önceden belirlendiği gibi gerçekleşeceğini savunan anlayış.

Fenomen(Görüngü): Felsefede algılanabilen, deneylenebilen algısal nesneler, yani bilince görünen , aracısız olarak insana görüne şey.

Fetişizm: Doğaüstü bir gücü olduğuna inanılan bir objeye tapınma biçiminde gelişmiş olan dini uygulamalar.

Fıkıh: Temel kaynakları Kur’an ve sünnet olan İslam hukukuna verilen ad.

Finalizm:  Fiziki dünyada meydana gelen her olayın bir amacının olduğunu , doğada hiçbir şeyin amaçsız olmadığını , doğada bir amaçlılık , ereklilik olduğunu savunan akım.

Formalizm(Biçimcilik):  Form yasasının önemini vurgulayan, form fikrini madde fikrinin üstünde tutan sisteme verilen ad.

Frankfurt Okulu: 1923 yılında , Almanya’da Frankfurt Üniversitesine bağlı Sosyal Araştırma Ensititüsünde , Max Horkheimer, Theodor Adorno ve Herbert Marcusa  gibi filozoflar tarafından kurulmuş ve geliştirilmiş bağımsız Marksist  düşünce akımı.

 

Anahtar Kelimeler:Felsefe Terimleri Sözlüğü F Harfi  Frankkfurt okulu, formalizm ,biçimcilik, finalizm, fıkıh,fetişizm, fenomen, fatalizm nedir, ne demekktir, bilinmeyen felsefi kelimeler ,indir,bul, yabancı, kavramlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı